top of page
Search

Jól aludtál?

Updated: Mar 30


Az a tapasztalatom, hogy a legtöbben nem tudják, vagy nem akarnak tudomást venni róla, mekkora jelentősége van az alvásnak. Helyesebben a MINŐSÉGI alvásnak! Ez alatt azt értem, hogy

  • éjjel, ami magában foglal éjfél előtt legalább egy alvási ciklust (1-1,5 órát),

  • folyamatosan,

  • zavartalanul,

  • orrlégzéssel,

  • minimum 7-9 órát (egyénileg kissé változhat a szükséglet)

töltsünk alvással.

 

Ezen feltételeknek elengedhetetlen "kellékei":

  • az üres gyomor,

  • a vak sötétség,

  • a kék fény kerülése az alvás előtti 2 órában,

  • a koffein és egyéb stimulánsok mellőzése 12 óra után,

  • a kellemesen hűvös hőmérséklet (18-20 °C),

  • a kényelmes keménységű ágy, matrac.

 

Amennyiben bármelyik nincs meg, mielőbb javíts, módosíts a feltételeken!

A minőségi alvás kardinális kérdés. Ha választanod kell valami (tanulás, főzés, takarítás, edzés… stb.) és az alvás között, az alvás javára kell billenjen az a mérleg.

 

És a MIKOR is kapjon kellő jelentőséget! Ha halaszthatatlan dolgod van, és mégis elengedhetetlen, hogy lecsípj az alvásból, azt inkább a felkeléskor tedd. Ugyanis az éjfél előtti alvás mindennél többet ér az egészséged szempontjából.

Inkább kelj korábban a megszokottnál, hogy beleférjen minden a napba, amit szeretnél, mint eltolod a lefekvés idejét éjfélre, pláne az utánra.

 

Legyen üres a gyomrod, mert akkor nem erjed meg a gyomortartalom, amíg pihensz, ezáltal nem tolódik el az egyensúly a patogén bélbaktériumok javára, és nem az emésztéssel küzd a szervezeted olyankor, amikor a regenerálódásé lenne a főszerep.

Márpedig a gyomor- és bélrendszer épsége az egészségünk és immunrendszerünk kulcsa.

 

Ha látszólag elegendő időt töltesz az ágyban, mégis fáradtan, erőtlenül, kifacsart érzéssel ébredsz, akkor az biztos, hogy az ilyen alvás nem volt minőségi. Meg kell keresni az okát, mert ha nem foglalkozol vele, akkor a következményekkel előbb-utóbb már muszáj lesz.

 

Ha nem elég pihentető, kielégítő az alvás, akkor az stressz a szervezetnek, amire kortizol termeléssel fog válaszolni.

Az emelkedett kortizol szint következménye pedig:

- megemelkedik a vércukor szint, és ennek eredményeképpen olyanokat fogsz enni egész nap, amit hirtelen megkívánsz (cukros, vagy éppen sós ultrafeldolgozott élelmiszerek utáni vágyakozás, falás), nem amire szükséged is van (teljes értékű, kiegyensúlyozott ételek);

- a melatonin termelődés csökken, ami miatt rosszul fogsz aludni. Jó kis ördögi kör lesz belőle, amibe belekerülni sem jó, nemhogy belesüllyedni…

Tartósan magas kortizol szint inzulinrezisztenciát (pár napos alváshiány után már kimutatható az inzulinrezisztencia), petefészek működési zavart is okozhat. Az ezzel párosuló alacsony melatonin szint pedig csak tovább ront a különböző cikluszavarokon.

 

Az alvás befolyásolja a leptin és ghrelin szintet is. Ezek a hormonok felelnek a jóllakottság és az éhség érzet kialakulásáért. A szükségesnél kevesebb alvás a ghrelin ("éhség hormon") szintjét növeli, míg a leptinét ("jóllakottság hormon") csökkenti. Ezt kutatásokkal is alátámasztották, melyben megfigyelték, hogy alváshiányos állapotban a szükségesnél nagyobb kalóriatartalmú ételt fogyasztottak a kutatásban résztvevők.

 

Összefoglalva tehát, ha nem megfelelő az alvásod, nem tud optimálisan működni:

- az immunrendszered,

- a hormonrendszered,

- a táplálkozásod.

 

A legjobb, amit kívánhatok, hogy ALUDJ JÓL!

 
 
 

Comments


bottom of page